Witryna osobista Marcina z Pomorza.

Audiobook: NORMAN SPINRAD – ZIELE CZASU

Dzień dobry!

Mam w posiadaniu niewielką kolekcję różnych publikacji wydawnictwa Iskry z lat osiemdziesiątych poprzedniego stulecia. Zaczytywałem się w nich już jako dziecko. Ostatnio w ramach eksperymentu postanowiłem dla Was przeczytać jedno z ciekawszych opowiadań, którego autorem jest amerykański pisarz Norman Spinrad, a przełożył je dla nas Robert Szmidt.

ZIELE CZASU

Można mojej interpretacji posłuchać w serwisie Youtube: https://youtu.be/FWz6ZFtiLX0

Opowiadanie pochodzi z zeszytu nr 10 drugiego cyklu zeszytów fantastyczno-naukowych wspomnianego wydawnictwa. Wydrukowane zostało razem z drugim opowiadaniem tego autora pt. „Wszystkie dźwięki tęczy” – które jest również tytułem całej publikacji. Wydano oba opowiadania w roku 1986 w nieosiągalnym w dzisiejszych czasach dla kogokolwiek nakładzie:

100 000 egzemplarzy.

Jako dziesięciolatek tak tego nie odczuwałem, ale dzisiaj treść opowiadania trąci nieco myszką. Autor nie wysilił się na przykład w temacie próby przewidzenia ścieżki rozwoju technologii nośników danych. Nie jest to jednak tzw. „hard SF”, a raczej dzieło koncepcyjne.

I jeśli tak do tego podchodzić i brać ten tekst jako nośnik koncepcji, sposób przedstawienia pewnej konstrukcji myślowej – można z tego zaczerpnąć dla siebie coś naprawdę wartościowego.

Szczególnie, gdy czyta się to mając dziesięć lat.

Zapraszam do słuchania i pozdrawiam!

Marcin z Pomorza

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2019 Martin of Pomerania

Theme by Anders Norén